wtorek, 5 listopada 2013

Where are you going next?

Cześć!

Mam dwie wielkie pasje - podróżowanie i języki obce. W moim świecie nie istnieje podróżowanie bez języków obcych ani języki bez podróżowania. Za każdym razem, gdy się gdzieś wybieram, staram się poznać kulturę kraju, do którego jadę. A jak lepiej poznać kulturę niż przez język? Nauka języków obcych i chęć sprawdzenia swoich umiejętności są niezwykłą motywacją do wyjazdów. Wyjazdy z kolei motywują do nauki języków obcych. Największą bowiem frajdę sprawia mi możliwość wymiany choć kilku zdań z tak zwanymi tubylcami.

W związku z tym, że w podróżach spędzam sporą część czasu, wielu znajomych bardzo często pyta mnie o to, gdzie pojadę następnym razem.

A Wy, co sądzicie o podróżowaniu i nauce języków obcych? Lubicie rozmawiać z tubylcami w ich ojczystym języku? Czy sądzicie, że nauka języków obcych jest ważna?***

Hello!

I have two big passions - travelling and foreign languages. In my world there is no such thing like travelling without foreign languages nor foreign languages without travelling. Everytime I go somewhere, I try to get to know the culture of the country I'm visiting - and how can you do it better, than by getting to know the language? After learning a new language for some time I want to check how much have I really learned. The best way to do it is to travel to the place where people are native speakers of the language you're learning and talking to them. Also, travelling is a big motivation for all language learners to keep on learning. I really enjoy being able to exchange couple of sentences with native speakers.

Because I spend a lot of time travelling, my friends ask me very often: "Where are you going next?"

And what do you think about travelling and learning new languages? Do you enjoy talking to native speakers? Do you think that learning foreign languages is important?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz