wtorek, 5 listopada 2013

Mnemotechnics 1

Cześć!

Często spotykam się z opiniami, że nauka języków obcych jest trudna i nużąca. Od razu chcę zaprzeczyć i wtedy przypominają mi się lekcje języka angielskiego w szkole podstawowej i w liceum. No tak, każdy z nas trafił na lepszych i gorszych nauczycieli w swoim życiu, ja miałam wyjątkowego pecha do nauczycieli języka angielskiego, dlatego uczęszczałam na prywatne lekcje i uczyłam się sama.

Już w podstawówce starałam się ułatwiać sobie zapamiętywanie słówek i konstrukcji gramatycznych. Czytałam materiał, którego chciałam się nauczyć, a następnie obmyślałam strategię i szukałam zależności - może pierwsze litery tych słów układają się w zdanie? Może wszystkie wymienione słowa zaczynają się na tę samą literę? Parę lat później dowiedziałam się, że nie jestem jedyną osobą, która korzysta z tego typu technik zapamiętywania.

Mnemotechniki to bardzo szerokie pojęcie, w skład którego wchodzą sposoby zapamiętywania i przypominania sobie informacji, a także ich przechowywanie. A tych sposobów jest naprawdę mnóstwo. Raz na jakiś czas będę przedstawiać kilka z nich. Na pewno każdy znajdzie jakiś sposób, który mu odpowiada.

1. Pierwsze litery
Metoda idealnie nadaje się do zapamiętania wyrazów, które występują w jakiejś kolejności, np. kierunki świata po angielsku.

- zgodnie ze wskazówkami zegara układają się one w następującej kolejności: North, East, South, West
- daje nam to NESW
- wymyślamy zdanie po polsku, na przykład Nie Ekscytuj SWidokiem (np. miasta, jeśli nie znasz nazwy kierunku, w którym chcesz iść). Zdanie nie musi być koniecznie związane z tym, jakie słowa zapamiętujemy, ale łatwiej sobie przypomnieć zdania, które bezpośrednio nawiązują do materiału, który próbujemy opanować.

Mając pierwsze litery kierunków świata w odpowiedniej kolejności, dużo łatwiej będzie nam sobie przypomnieć ich pełne nazwy.

W tym przypadku pomocne okazują się też skojarzenia, czyli inna metoda na łatwiejsze zapamiętywanie.

2. Skojarzenia
Wiemy, że zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara pierwsze litery słów określających kierunki świata to:
NESW. Ale jak zapamiętać pełne nazwy?

- Północ. Północne kierunki świata kojarzą nam się z zimnem. I z zimowymi kurtkami. Jest taka firma, która produkuje min. kurtki zimowe - North Face. A zatem północ to NORTH.
- Wschód i zachód. Określając wybrzeża Stanów Zjednoczonych używa się określeń: "East Coast" i "West Coast". Oznacza to nic innego jak "wschodnie wybrzeże" i "zachodnie wybrzeże". Dzięki temu łatwiej zapamiętać East i West.
- No dobrze, a jak komuś się myli East and West? Wtedy należy się zastanowić i przypomnieć westerny. "Wild, Wild West" oznacza przecież "Dziki Zachód". Wtedy wiemy, że West to zachód, a East to wschód.
- Południe. Jeśli mamy problemy z zapamiętaniem słowa "południe" po angielsku to znów musimy posłużyć się przykładem. South Park to amerykański serial komediowy. A South to właśnie południe.

Oczywiście wymienionych metod można używać również do zapamiętywania większej ilości wyrazów. Powyższy przykład stanowi jedynie inspirację, jak się za to zapamiętywanie zabrać i jak nie wcielać w życie zasady ZZZ (Zakuć Zdać Zapomnieć). Mnemotechniki świetnie nadają się nie tylko do zapamiętywania słów w języku obcym, ale również numerów telefonu, nazwisk, dzieł...

Dlaczego mnemotechniki się sprawdzają? Ponieważ angażują zarówno logiczne i analityczne zdolności lewej półkuli mózgowej, jak i kreatywne i wizualne zdolności półkuli prawej. W ten sposób zwiększa się wydajność naszego mózgu i szybciej przyswajamy informacje, a także łatwiej nam je potem wydobyć (czyli przypomnieć sobie to, co zapamiętaliśmy).


A Wy, jak ułatwiacie sobie naukę języków obcych? Czy stosujecie mnemotechniki w codziennym życiu? Czy zdarza Wam się ZZZ?

***
Hello!

People often tell me that learning foreign languages is hard and boring. Every time I want to disagree I remind myself my English classes in Primary School and High School. Well, we all have better and worse teachers and I was really unlucky with English teachers. That's why I was attending extra classes after school and I was studying by myself at home.

In Primary School I started developing methods that would help me to learn by heart. I used them to remember foreign words and grammar. My first step was to read the material I wanted to learn by heart and then I was thinking about the method that would help me to remember it. I was looking for connections - maybe first letters are the same for all the words? Maybe thay could build a sentence? A couple of years later I found out that I'm not the only one using this type of techniques.

There's a lot of definitions concerning mnemotechnics but they all agree that they help us to remember, storage and remind stuff. Once in a while I will present some examples of mnemotechnics. I'm sure that everyone will find at least one method they will like.

The method I presented in Polish language (above) is helping to remember English words: North, East, South, West. Since you read it in English you probably know this language so I'll present the same method for French language.

1. First letters method
- French names for North, East, South, West (it's important to remember it clockwise) are: Nord, Est, Sud, Ouest. It gives us: NESO (only one letter is different than in English).
- Think about the sentence that will contain words that start with N, E, S and O. For example: Now English Starts Over (because the letters NESO are so similar to English). The sentence doesn't have to be connected with the words you are trying to memorize, but it's easier to remember the sentence that makes you think about the subject you are studying.

OK, now you know the letters but how to memorize the full words?

2. Associations.
- North. In French it's Nord. It's quite similar so - to avoid mistakes - you can remember that "la mer du Nord" means the North Sea. Also, Nordic walking - first four letters of this word gives you the full French word. NORD. You got it!
- East - another similar word (Est). Have you heard about Eastern Standart Time? EST? You got it!
- South. If the sentence "Sud de la France" may seem to hard to remember, think about Sudoku. SUD.oku. SUD. You got it!
- West. The only word that starts with different letter than English word is (in this set) Ouest. This sneaky Ouest. Since it's sneaky we could say oh (the other) est. OuEst. Ouest. You got it!

Of course you can use this method to learn more words at once than just four. Also it can help you memorize much harder words. I just wanted to show you the way to do it. Mnemotechnics are great not only for foreign languages. They can help you remember telephone numbers, dates, names... Also it helps to avoid forgetting.

Why does it work? Because mnemotechnics force you to use both hemispheres. Left one that is very logical and analytical and right one that is creative and visual. Thanks to that your brain is working better and faster, it's easier for us to remember stuff and to remind them after.

If you can't remember which hemisphere is more logical and which one is creative, look at the picture above! It helps.

And what do you think about mnemotechnics? Do you use them in everyday life?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz